Vádat emelt az ügyészség Cseh Katalin és társai uniós botrányával kapcsolatban | Demokrata

A vádirat szerint a gyanúsítottak illegálisan jutottak hozzá a vállalkozásfejlesztésre szánt pályázati összegekhez és hitelekhez. Az ügy középpontjában egy 50 éves férfi és 47 éves testvére áll, akik egy könyvelő és más együttműködők – köztük egy cseh állampolgár cégtulajdonos – segítségével tevékenykedtek. 2016 óta két magyar céggel együtt részt vettek olyan pályázatokban, amelyek részben uniós, részben pedig állami költségvetési forrásokat használtak fel. Ezen kívül az 50 éves férfi további két cégvezetőt is rávett arra, hogy bűncselekményeket kövessenek el a pályázatokkal kapcsolatban.
Ezeknél az elkövetést azzal is segítette, hogy a bankszámlák közti utalásokba is bekapcsolódott - írta az ügyészség. Hozzátették: a négy vádponttal érintett, összesen tíz pályázat különböző, holográfiához kapcsolódó kutatási, fejlesztési projektek megvalósításáról, például lézerszkenner vagy nyomdaipari rendszer beszerzéséről szólt.
Az önerő hamis igazolásának módszere mellett az elkövetők valótlan árajánlatokat, adásvételi szerződéseket, teljesítésigazolásokat és fiktív számlákat alkalmaztak. A bűncselekmények során szlovák, lengyel, angol és svájci cégeket is bevontak, ahogyan azt a vádirat is megjegyzi. A költségvetési csalássorozat következtében az elkövetők több mint 2,2 milliárd forintnyi vagyoni hátrányt okoztak, amelyből a vádlottak, valamint egy későbbi ügyvezető egy kisebb részt megtérítettek.
A Fővárosi Főügyészség a vádlottakat a pályázatokban való részvételük alapján jelentős, sőt, különösen súlyos vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja. Ez a vádirat, amely több mint 100 oldalt ölel fel, a Fővárosi Törvényszékre került benyújtásra.
A főügyészség hat férfival szemben letöltendő börtönbüntetést, míg a hetedik társukkal szemben felfüggesztett büntetést javasol. Ezen kívül mindegyikük pénzbírságot is kapna, és eltiltják őket a cégvezetéstől. A cégek vagyonának védelme érdekében pedig vagyonelkobzást is kezdeményeznek. A lefoglalt holografikus lézernyomtatók szolgálnak a javasolt intézkedések fedezeteként - olvasható a nyomozás részleteiben.
A Magyar Nemzet értesülései szerint a hét vádlott között található a Cseh-család által üzemeltetett Pannónia Nyomda Kft. egy korábbi ügyvezetője. Fontos megjegyezni, hogy sem Cseh Katalin, sem az édesapja nem szerepel a vádlottak listáján, mivel az ügyben felmerült bűncselekmények elkövetése olyan időszakra tehető, amikor ők már nem töltöttek be vezetői szerepet a vállalkozásban.