Vér a székletben: Jelek, amelyekből megállapíthatja, ha végbélrepedés áll a háttérben.


Sokan elsőre az aranyér vagy a vastagbélrák lehetőségére gondolnak, amikor ilyen figyelmeztető jelekkel találkoznak, de valójában egy másik, kevésbé súlyos állapot is állhat a háttérben, amely szintén kellemetlen tüneteket okozhat.

Bár sokan tabuként kezelik az alsó traktus kérdéskörét, fontos tudnunk, hogy ez az emésztőrendszerünk elengedhetetlen része. Az ilyen jellegű problémák megvitatása nemcsak hasznos, hanem szükséges is ahhoz, hogy egészségesebben élhessünk.

A véres széklet számos okból kialakulhat, és lehet enyhébb állapot, mint az aranyér vagy végbélrepedés, de súlyosabb problémákat is jelezhet, mint gyomor-bélrendszeri fertőzések, gyulladásos bélbetegségek (például Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás), jóindulatú polipok vagy rosszindulatú daganatok, divertikulózis, peptikus fekélyek, érrendellenességek, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásai. Trauma, például műtétek után is okozhat véres székletet.

A véres széklet megjelenése, valamint a székelés során tapasztalt éles, tartós fájdalom jelezheti a végbélrepedés kialakulását. A végbél záróizmainak elülső és hátsó vonalában található izomrostok a székelés során kevésbé tágulnak, mint a záróizom más részei, így a repedések leggyakrabban ezeken a kritikus pontokon alakulnak ki.

Amennyiben a repedésből eredő seb nem gyógyul megfelelően, egy kicsi, gyakran viszkető fekély vagy csomó alakulhat ki. Ennek következtében a végbélrepedés krónikus állapottá válhat, ami hosszú távú kényelmetlenséget okozhat.

A végbélrepedés gyakori jelenség, különösen a várandós nőknél és a szülést követően. Emellett bizonyos egészségügyi állapotok, mint például a Crohn-betegség, szintén hozzájárulhatnak a kialakulásához. A végbélrepedés egyéb, ritkábban előforduló okai közé tartozik az AIDS, a rákos megbetegedések, a tuberkulózis, a szifilisz, valamint a szexuális úton terjedő fertőzések, például a herpesz, amely a nemi szerveknél jelentkezhet.

A végbélen kialakuló, nehezen gyógyuló repedések komoly kényelmetlenséget okozhatnak, beleértve a fájdalmas székletürítést, vérzést és tartós, éles fájdalmakat. Ezek a problémák általában az anális csatorna nyálkahártyájának sérüléséből fakadnak, amelyet kiválthat a túl híg, irritáló hasmenéses széklet vagy a kemény, székrekedésből eredő széklet. Emellett más mechanikai tényezők, mint például anális szexuális érintkezés is hozzájárulhatnak a kialakulásukhoz. A kezelés fő célja a végbél-záróizom görcseinek enyhítése és a végbélnyílás bőrfelszínének repedéseinek gyógyítása, hogy a páciens visszanyerje a kényelmét és a normális életvitelét.

A fájdalom és a gyulladás enyhítésére ajánlott helyi érzéstelenítőt tartalmazó krém használata, amely esetleg szteroidos készítménnyel is kombinálható. Fontos azonban megjegyezni, hogy a szteroidokat tartalmazó krémet legfeljebb két héten át szabad alkalmazni, mivel hosszú távú használat esetén a bőr elvékonyodásához vezethet, ami fokozhatja a sérülések kockázatát.

A végbél belső záróizomának sérülése vagy berepedése izomgörcsöt idézhet elő, ami rontja a helyi keringést. Ez a folyamat hozzájárulhat a végbélrepedés kialakulásához és elterjedéséhez, valamint megnehezítheti a sérült terület gyógyulását. A nitroglicerin hatóanyaga izomrelaxáló hatással bír, amely javítja a sérült végbél körüli keringést, így elősegítve a gyógyulási folyamatot. A készítmény kenőcs vagy kúp formájában alkalmazható, és a végbélnyílásba kell bejuttatni. A bőrön és nyálkahártyán keresztül felszívódva csökkenti az izomtónust, ellazítja a záróizmot, ezzel javítva a helyi vérellátást és támogatva a szövetek regenerálódását.

A székrekedés és a kemény széklet problémájának elkerülése érdekében érdemes hangsúlyt fektetni a rostban gazdag ételek és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására. A rendszeres testmozgás nemcsak a bélműködés javítására van jótékony hatással, hanem segít lágyabb székletet is előidézni. Ennek következtében csökken az erőlködés székelés közben, ami mérsékli a végbélizomgörcs kialakulásának esélyét, valamint csökkenti a végbélnyílás berepedésének kockázatát is. Érdemes tehát figyelmet fordítani az életmódbeli változtatásokra, hogy elkerüljük ezeket a kellemetlen problémákat.

A hosszan fennálló, fájdalmat okozó és más kezelésekre nem reagáló berepedések megszüntetésére sebészi beavatkozás ajánlott. A beavatkozás során a végbél záróizom oldaláról egy kis szövetdarabot távolítanak el, ezzel párhuzamosan a berepedt részt is eltávolítják. Ennek a műtétnek a sikerességi aránya rendkívül magas, körülbelül 95%, és a legtöbb esetben az elváltozás maradéktalanul begyógyul. A kiújulás kockázata minimális, csupán 1-3% között mozog. Emellett a műtét utáni széklettartási problémák kialakulásának esélye is csekély.

Related posts