Sokak kedvenc italának sorsa kérdésessé válhat: az íze radikálisan átalakulhat - Agrárszektor.

Az éghajlatváltozás jelentős hatással van a borókabogyók ízprofiljára, ami közvetlenül befolyásolja a belőlük készült gin minőségét és karakterét - állapították meg a Heriot-Watt Egyetem kutatói - számolt be a Telex. a változó időjárási viszonyok módosítják a gin alapanyagaként szolgáló borókabogyókban található ízvegyületeket. A Journal of the Institute of Brewing szakfolyóiratban publikált tanulmányuk szerint a ginben is megjelenik a borokhoz hasonló terroir jelleg, amely az alapanyag termőhelyi adottságaiból, különösen a napsütés és csapadék mennyiségéből adódik.
A Heriot-Watt Egyetem Nemzetközi Sörfőző és Szeszipari Központjának (ICBD) tudósai kimutatták, hogy a változó időjárási viszonyok módosítják a gin alapanyagaként szolgáló borókabogyókban található ízvegyületeket. A Journal of the Institute of Brewing szakfolyóiratban publikált tanulmányuk szerint a ginben is megjelenik a borokhoz hasonló terroir jelleg, amely az alapanyag termőhelyi adottságaiból, különösen a napsütés és csapadék mennyiségéből adódik.
Egy esős szüreti év akár 12 százalékkal is mérsékelheti a boróka illékony vegyületeinek mennyiségét, ha összehasonlítjuk egy száraz évvel. Ez a változás közvetlenül befolyásolja azokat az érzékszervi jellemzőket, amelyek a gint jellegzetes ízéért felelősek.
- nyilatkozta Matthew Pauley, az ICBD kutatója.
A vizsgálat során a szakemberek Európa különböző régióiból - Albániából, Boszniából, Macedóniából, Montenegróból, Szerbiából, Koszovóból és Olaszországból - származó, eltérő évjáratú borókabogyókat desztilláltak. Az így nyert szeszes italokat gázkromatográfiával elemezték, hogy meghatározzák a kulcsfontosságú ízvegyületek szintjét.
A kutatások eredményei azt igazolják, hogy a különféle régiókból származó bogyók sajátos kémiai összetétellel bírnak, amely jelentős hatást gyakorol a gin különböző ízjegyeire, mint például a fás, gyantás, citrusos és virágos aromákra. A tudósok megfigyelték, hogy az adott évben lehullott csapadék mennyisége alapvetően befolyásolja a bogyók ízét. A csapadékos időszakok hosszabb szárítási időt követelnek, ami a bogyókban található vízoldható vegyületek arányát is megváltoztatja, így alakítva át az ízprofiljukat.
Egy több milliárd fontos iparág számára, amely egyre inkább a következetességre és a minőségre összpontosít az igényes fogyasztók számára, ez kockázatot jelent
- figyelmeztetett Annie Hill professzor. A kutatás rávilágít, hogy a prémium gin készítők által alkalmazott módszer, amely a bogyók gondos válogatásán alapul a jellegzetes íz és stílus megőrzésére, komoly veszélybe kerülhet az éghajlati változások és a csapadék mennyiségének növekedése miatt egyes régiókban.