ZAOL - Egy szakértő véleménye szerint Ukrajna felfegyverzése komoly biztonsági kockázatot hordoz magában, amely az egész európai kontinensre kihatással lehet.

Az Ukrán Fegyveres Erők katonai tartalékosai az Ukrán Területi Védelmi Erők hadgyakorlatán. Egy fegyverekkel elárasztott ország a háború után is komoly biztonságpolitikai kockázatot jelent
A Magyar Nemzet interjúja során Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő mélyrehatóan elemezte az Ukrajnának nyújtott európai támogatások kérdését. Kiemelte, hogy az utóbbi években hatalmas mennyiségű fegyver érkezett Ukrajnába, és aggasztó, hogy a konfliktus lezárulta után ezek egy része ellenőrizetlenül a lakosság birtokában maradhat. Ez pedig növeli a kockázatot, hogy különböző maffiacsoportok alakuljanak az országon belül, sőt, a fegyverek egy része más országok alvilági csoportjaihoz is eljuthat. Nógrádi a fegyverek jövőjét illetően megjegyezte: „A háború után sokan arra számítanak, hogy ezek részben eladásra kerülnek a világ különböző válságövezeteiben. Az amerikai kormány már bejelentette, hogy az Ukrajnának szánt fegyverek egy részét mexikói drogkartelleknek adták át, és ezek a fegyverek várhatóan eljutnak a Közel-Keletre, Észak-Afrikába és más konfliktusos területekre is.”
Ukrajna győzelmi stratégiája a megvalósíthatóság határain túlmutat.
A biztonságpolitikai szakértő kifejtette: "Amikor a békemegállapodás már a láthatáron van, az európai álláspont, hogy további fegyvereket juttassanak Ukrajnának, csupán arra szolgál, hogy elhúzzák a háború végkimenetelét. Ukrajna győzelmi elképzelése, illetve a háború menetének megfordítása, szinte lehetetlen feladat."
A fegyver a világ legjobb üzlete
Nógrádi György emlékeztetett rá: a fegyver a világ legjobb üzlete, "egy év alatt a 155 milliméteres tüzérségi lőszerek ára hétszeresére nőtt. Olyan profitot könyvelnek el a hadiipari cégek, amire a történelem során nem volt példa. A német Rheinmetall megállapodott, hogy újabb javítóműhelyt fog létrehozni ukrán területen."
Az oknyomozó újságíró is a biztonságpolitikai kockázatok világába kalauzol, felfedve a rejtett összefüggéseket és a potenciális fenyegetéseket, amelyek befolyásolják társadalmunk stabilitását.
A lap Nógrádi György mellett említi a nemzetközi színtéren elismert Seymour Hersh korábbi interjúját, melyet az RT orosz hírcsatornának adott. A Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró a beszélgetés során kifejtette, hogy a konfliktus kezdeti szakaszában már jelentős mennyiségű fegyver érkezett Lengyelországba, Romániába, valamint Ukrajna egyéb szomszédos államaiba, mindezt az Egyesült Államok szállítmányainak köszönhetően, amelyek célja Kijev támogatása volt a háború során.